Chwila wytchnienia w Sławie

Sława to niewielkie miasteczko na pograniczu Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, niepozorne, jednak kryjące bogatą historię. Początki miasta nie są znane, jednak pierwsza wzmianka pochodzi z 1312 roku. Najprawdopodobniej założone zostało przez pierwszego księcia głogowskiego Konrada bądź jego syna Henryka III. Wiadomo jednak, że już w 1312 roku Sława była znaczącym i prężnie rozwijającym się miastem, a także siedzibą dystryktu. W XVIII wieku z inicjatywy Barwitzów hrabiów von Fernemont został wybudowany tam przepiękny, majestatyczny pałac, urządzony kunsztownie w barokowym stylu, odrestaurowany na początku XX wieku, współcześnie stanowi gratkę dla pasjonatów i historyków.

Wśród ważnych zabytków miasta znajduje się także kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, wybudowany w 1604 roku, następnie odrestaurowany w 1830 r. Na sławskim Nowym Rynku znajduje się Aleja Gwiazd Bluesa, gdzie zostali upamiętnieni np. Sławek Wierzcholski czy Tadeusz Nalepa. Fani muzyki na pewno nie będą zawiedzeni tym miastem, gdyż w sezonie letnim organizowane jest tu wiele koncertów z rozmaitą muzyką, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla turystów poszukujących kontaktu z naturą Sława oferuje 26 ha parku otaczającego pałac, a także wiele pomników przyrody, w tym liczącą 3,7 m obwodu sosnę czarną. Warto wspomnieć, ze całe miasteczko jest z wszech stron otoczone malowniczymi lasami i jeziorami. Największym akwenem jest Jezioro Sławskie (powierzchnia zajmuje 854,67 ha, a maksymalna głębokość 12,3 m), gdzie wszyscy pragnący aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z możliwości wypożyczenia sprzętu pływającego, takiego jak kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe. Warto wiedzieć, że sezon kąpielowy należy tutaj do jednych z najdłuższych w Polsce, rozpoczyna się już początkiem maja, a kończy we wrześniu, niezdecydowani mają więc czas do namysłu.

W obrębie jeziora działają pensjonaty i domki wypoczynkowe oferujące bardzo dobre warunki noclegowe w przystępnych cechach. Ponadto w obszarze wypoczynkowym turyści znajdą bogatą ofertę gastronomiczną w tym świeżo złowione pyszne ryby, cudowne warzywa i pachnące borem grzyby. Podsumowując, jeśli ktoś planuje relaks z dala od ulicznego zgiełku, interesuje się historią lub lubi aktywnie spędzać czas, to Sława jest miejscem idealnym dla niego. Dni spędzone pod egidą lasów Pojezierza Sławskiego na pewno będą owocne i przyniosą upragniony wypoczynek.

Dodaj komentarz