Krótka historia o Malborku

Dla każdego podróżnika lubiącego historię i zabytki, obowiązkowym punktem na mapie Polski jest Malbork. Miasto położone jest w województwie pomorskim – jedno z najciekawszych historycznie w kraju. Malbork został założony w XIII wieku. Początkowo istniał jako Marienburg, czyli Gród Marii. Historia jego powstania jest interesująca, aczkolwiek wzbudza też specyficzne emocje.

Miasto powstało, kiedy Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku nad rzeką Nogat w XIII wieku, a dokładnie w 1274 roku. Tereny te zostały im ofiarowane przez Sambora, brata księcia Świętopełka. Zamek stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Krzyżackiego, a miasto stolicą Państwa Zakonnego. Jeszcze w XV wieku, bo aż do 1457 roku, Malbork był własnością Krzyżaków. Dopiero w 1466 roku stał się stolicą województwa malborskiego, które należało do Pierwszej Rzeczpospolitej.

 

Malbork obecnie jest jednym z najciekawszych historycznie miast w Polsce. Jako że jest chętnie odwiedzane przez turystów, ma dobrze rozbudowaną sieć noclegową oraz gastronomiczną. Noclegi w Malborku są zróżnicowane cenowo (Malbork – zobacz szczegóły), w zależności od tego, czy znajdują się blisko największych zabytków, a także jaki standard oferują.

Największym i najciekawszym z zabytków, jest z pewnością zamek Krzyżacki. Jego budowa rozpoczęła się w 1274 roku i była to siedziba Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Twierdza jest otoczona murem obronnym z bramami i właściwie składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Średniego i Niskiego. Ostatni z nich nazywany jest Przedzamczem. Sam mur obronny, a raczej jego pozostałości i bramy, również są ciekawostkami, które turyści przyjeżdżają obejrzeć. Mur obronny wokół zamku początkowo był niższy, dopiero w XIV wieku został podwyższony. Bramy, są to tak naprawdę budowle, przez które wjeżdżało się na teren otoczony murem. Najbardziej znaną jest Brama Mariacka, postawiona na planie prostokąta, o bokach 6,5 metra i 7,5 metra. Brama ma wysokość dziesięciu metrów. Wyższa o dwa metry jest Brama Garncarska, która zbudowana została nieco później od Bramy Mariackiej.

Zabytki związane z historią Malborka są bardzo ciekawe i przyciągają turystów. Warto przyjechać, żeby samemu się o tym przekonać i poczuć atmosferę, która tutaj panuje.

Dodaj komentarz