Pieniny – doskonałe miejsce na wakacje

Pieniny to małe pasmo górskie w obrębie Karpat, położone na południu Polski przy granicy ze Słowacją. Wyróżnia się ono…właśnie czym? O tym opowie ten artykuł. Znajdziecie tutaj wszystkie powody, dla których warto wybrać Pieniny na odpoczynek – zarówno wakacyjny, jak i o każdej innej porze roku. Przede wszystkim należy podkreślić, że Pieniny mają świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Znajdują się tutaj zarówno kwatery prywatne, pensjonaty jak i bazy namiotowe. Na hasło: “noclegi Pieniny” przeglądarki internetowe pokazują tyle stron i adresów (np ), że aż nie wiadomo co wybrać.

Warto wspomnieć, że wiele szlaków wychodzi ze Szczawnicy lub Krościenka nad Dunajcem (np https://pl.wikipedia.org/wiki/Kro%C5%9Bcienko_nad_Dunajcem), dlatego dobrze jest znaleźć nocleg w okolicy tych miejscowości. Jednak, jeśli wolimy odciąć się trochę od świata nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać miejsce położone dalej. W Pieninach bowiem funkcjonuje sprawnie sieć busików, które z pewnością dowiozą nas tam, gdzie chcemy.

Kolejną zaletą Pienin jest ich unikalny klimat, szczególnie korzystny dla zdrowia. Szczawnica była bowiem i jest nadal bardzo znanym uzdrowiskiem, w którym leczono głównie choroby płuc. Dawniej była to głównie gruźlica, dziś klimat sprzyja zdecydowanie astmatykom oraz alergikom. W Szczawnicy znajduje się także park z wodami mineralnymi oraz zakładem, w którym można skorzystać z przeróżnych zabiegów leczniczych. Warto jednak podkreślić, że już sam pobyt w Pieninach i wdychanie tamtejszego powietrza działa korzystnie na stan zdrowia.

Następnie należy wspomnieć o tym, że Pieniny to pasmo górskie. A zatem znajduje się tutaj oczywiście wiele szlaków, które można dowolnie mieszać czy łączyć ze sobą. Mają one zróżnicowany stopień trudności – niektóre są na cały dzień, inne na kilka godzin tylko. Najsłynniejsze szczyty to Trzy Korony, Wysoka oraz Sokolica. Szczególnie godny polecenia jest szlak niebieski, prowadzący na Trzy Korony przez Górę Zamkową, Wąwóz Homole oraz szlak niebieski przechodzący przez Sokolą Perć.

Dodaj komentarz