Wspinaczka Górska

Wspinaczka jest sportem zdobywającym ostatnio coraz większą popularność wśród ludzi w różnym wieku i o różnych warunkach fizycznych. Wspinać się może każdy, najważniejsze to spróbować i nie zrażać się za pierwszym razem:-) Pamiętajcie od razu Krakowa nie zbudowano!!!

Aby dobrze zacząć przygodę ze wspinaczką polecam wam miejsca, które ja sama odwiedziłam przez ostatni czas. Wyżyna Krakowsko – Częstochowska to idealne miejsce dla uprawiających wspinaczkę skałkową. W tutejszych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy grotołazi. Stopniowo rozwijają się tu również kolejne dziedziny sportów zaliczanych niejednokrotnie do ekstremalnych. Uwag jako takich do tych skałek nie mam, chociaż to idealne miejsce bardziej dla początkujących niż dla zaawansowanych wspinaczy górskich. Również Góry Sokole to bardzo interesujący fragment Rudaw Janowickich. Granitowe turnie geologicznie, przypominają okolice Tatr Wysokich, a niestety Tatrzańskie wspinaczki górskie to bardzo trudne trasy i trzeba wielu miesięcy przygotowań, żeby tamtejsze szlaki pokonać. Ale pamiętajcie, że w okolicach Gór Sokolich kursów wspinaczkowych nie brakuje, pod tym względem ten region jest bardzo dobrze przygotowany na turystów chcących zacząć przygodę ze wspinaczką górską. Pamiętajcie też o tym, że w skład Sokolich Gór wchodzi sześć wzgórz: Krzyżna Góra, Sokolika, Browarówka, Rudzik, Łysa i Buczek. Dwa najwyższe szczyty stanowią bardzo znany i charakterystyczny element panoramy Sudetów, który zobaczyć można z niejednego szlaku wspinaczkowego.  W Krakowie i okolicach wspinałam się na Skałki Twardowskiego na Zakrzówku i w Krzemionkach. Również Tatry są dobrymi rejonami na wspinaczki górskiej, chociaż strome zbocza na Dolinie Gąsienicowej i Dolinie Pięciu Stawów, są bardzo wymagającymi szlakami skałkowymi do pokonania. Ale zaawansowani wspinacze poradzą sobie i w tych okolicach.

A oto mój słownik wspinaczkowy, dla każdego początkującego wspinacza:

  • Asekuracja- zabezpieczenie wspinającego.
  • Blokowanie – bardzo prosta czynność polegająca ogólnie na zatrzymaniu ruchu liny.
  • Bouldering – wspinaczka uprawiana na małych formach skalnych, inaczej wspinaczka bez liny.
  • Karabinek – niezbędny element wyposażenia wspinaczkowego. Jest to przyrząd umożliwiający połączenie np. dwóch pętli, jest to podstawowy sprzęt, który zawsze musicie mieć przy sobie.
  • Klama – miejsce, którego można się złapać w czasie wspinaczki.
  • Na żywca – przejście samotne bez asekuracji.
  • Trawers – droga wspinaczkowa biegnąca poziomo.
  • Wyblinka – najlepszy węzeł do zakładania punktu autoasekuracji.

 

Jestem pewna, że kiedyś spotkamy się na ściance wspinaczkowej, wszyscy razem:-)